Panerai - PAM02070
PAM02070 Submersible QuarantaQuattro Goldtech OroCarbo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM02070 (aka: PAM02070) |
| Name: | PAM02070 Submersible QuarantaQuattro Goldtech OroCarbo |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible reference PAM02070 has a case made of the brand's proprietary 'Goldtech' alloy, crowned by a bezel insert made of forged carbon and fitted with a DLC-coated titanium case back. The Black dial has a sunburst finish. Inside ticks the brand's caliber P.900 movement.