Panerai - PAM02164
PAM02164 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Goldtech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM02164 (aka: PAM02164) |
| Name: | PAM02164 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Goldtech |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible 42 reference PAM02164 was introduced in 2023 as an updated version of the earlier PAM00684. It features a case made of the brand's proprietary 'Goldtech' alloy, with a black ceramic bezel insert and a titanium case back. Inside ticks the self-winding caliber P.900.