Panerai - PAM02223
PAM02223 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Bianco
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM02223 (aka: PAM02223) |
| Name: | PAM02223 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Bianco |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible PAM02223 features a stainless steel case of 42mm, which houses the self-winding caliber P.900. The dial is White.