Panerai - PAM02231
PAM02231 Submersible 42 Carbotech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM02231 (aka: PAM02231) |
| Name: | PAM02231 Submersible 42 Carbotech |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
12 052 €
Maximum price
14 790 €
Absolute change
0 €
Opening price
13 042 €
Closing price
13 042 €
Relative change
0,00 %
Description
The Panerai Submersible QuarantaQuattro PAM02231 was introduced in 2023. This watch has a case of 42.00mm crafted from 'Carbotech', with a titanium case back. The dial is Blue, and inside ticks a self-winding movement in the form of caliber P.900.