Panerai - PAM02305
PAM02305 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic Titanium / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM02305 (aka: PAM02305) |
| Name: | PAM02305 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic Titanium / Black |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM02305 Luminor 1950 Submersible 3 Days Automatic is an update of the PAM 2017 PAM 1305. It has the 1950 design paired with a diving bezel and a clean black dial. Its caliber P.9010 movement ensures a power reserve of three days when fully wound.