Panerai - PAM02692
PAM02692 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic BMG-Tech / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM02692 (aka: PAM02692) |
| Name: | PAM02692 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic BMG-Tech / Blue |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 2023 Panerai Luminor Submersible PAM02692 has its case, bezel and trademarked crown protector done in ''BMG-Tech', a material exclusive to Panerai. This 'metallic glass' material is said to be highly resistant and strong yet very light, a combination of properties that makes it useful for an oversized dive watch.