Panerai - PAM02979
PAM02979 Luminor Submersible 47 Marina Militare Carbotech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM02979 (aka: PAM02979) |
| Name: | PAM02979 Luminor Submersible 47 Marina Militare Carbotech |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible PAM02979 was introduced in 2023. It features a 'Carbotech' case of 47mm with a titanium case back and a carbon dial. It is powered by caliber P.9010.