Patek Philippe - 5650G-001
5650G-001 Aquanaut Travel Time 5650 Advanced Research
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Aquanaut |
| Reference: | 5650G-001 (aka: 5650G-001) |
| Name: | 5650G-001 Aquanaut Travel Time 5650 Advanced Research |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
449 172 €
Maximum price
872 989 €
Absolute change
0 €
Opening price
465 312 €
Closing price
465 312 €
Relative change
0,00 %
Description
The 2017 Aquanaut Travel Time is the fourth watch in Patek Philippe's Advanced Research series, which serves as a showcase for the brand's most high-tech and cutting-edge technology. Housed in a Aquanaut case, the present watch features a high tech escapement as well as a novel mechanism to set the second time zone. It is sad to be adjusted to a mean rate of -1 to +2 seconds per 24 hours, which matches the rate accuracy of a Patek Philippe movement with a tourbillon.