Patek Philippe - 3718A Ivory
3718A Ivory Calatrava 3718 150th Anniversary Japanese Market Ivory
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 3718A Ivory (aka: 3718A Ivory) |
| Name: | 3718A Ivory Calatrava 3718 150th Anniversary Japanese Market Ivory |
| Produced: | 1989 |
| Produced: | 1989 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Patek 3718 was introduced in 1989 in celebration of the 150th anniversary of Patek Philippe. It was made exclusively for the Japanese market. It was available with either ivory or slate grey dial. It is said that no more than 500 pieces were produced.