Patek Philippe - 3718A Slate
3718A Slate Calatrava 3718 150th Anniversary Japanese Market Slate
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 3718A Slate (aka: 3718A Slate) |
| Name: | 3718A Slate Calatrava 3718 150th Anniversary Japanese Market Slate |
| Produced: | 1989 |
| Produced: | 1989 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Patek Calatrava 3718 was introduced in 1989 for the Japanese market. It features a stainless steel case of 33mm and a slate grey dial; ivory was also available. A total of 500 pieces are said to be produced for both colors, celebrating the 150th Anniversary of Patek in 1989.