Patek Philippe - 5089G-025
5089G-025 Calatrava 5089 Ocean Liners
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5089G-025 (aka: 5089G-025) |
| Name: | 5089G-025 Calatrava 5089 Ocean Liners |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 8 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Hands: | Dauphine |
|---|
Description
The Patek Philippe Calatrava 5089 Ocean Liners is a limited edition created in 2015. It features a cloisonné enamel dial depicting the arrival of a great passenger liner in Manhattan.