Patek Philippe - 5089G-040
5089G-040 Calatrava London Landmarks
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5089G-040 (aka: 5089G-040) |
| Name: | 5089G-040 Calatrava London Landmarks |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Patek 5089G-040 is a limited edition Calatrava created for the 2015 Saatchi Patek Exhibition. It features a dial in grisaille enamel, depicting various London landmarks.