Patek Philippe - 5089G-046
5089G-046 Calatrava 5089 Winged Acrobats
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5089G-046 (aka: 5089G-046) |
| Name: | 5089G-046 Calatrava 5089 Winged Acrobats |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Patek Philippe 5089G-046 is part of a limited edition set of 2 different watches celebrating Patek's first 10 years in China. The cloisonné enamel dial features a motif with three lively blue tits on a tree in blossom.