Patek Philippe - 5089G-066
5089G-066 Calatrava 5089 Grand Canyon
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5089G-066 (aka: 5089G-066) |
| Name: | 5089G-066 Calatrava 5089 Grand Canyon |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Patek 5089G-066 is a limited edition Calatrava created in honor of the 2017 The Art of Watches Grand Exhibition in New York. It features an image of the Grand Canyon done in wood marquetry.