Patek Philippe - 5089G-083
5089G-083 Calatrava 5089 White Gold / Dragon
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5089G-083 (aka: 5089G-083) |
| Name: | 5089G-083 Calatrava 5089 White Gold / Dragon |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Ref. 5089G-083 was introduced in 2019 as part of the Rare Handcrafts collection launched during the Patek Philippe Watch Art Grand Exhibition Singapore 2019.