Patek Philippe - 5089G-086
5089G-086 Calatrava 5089 White Gold / Steam Locomotives
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5089G-086 (aka: 5089G-086) |
| Name: | 5089G-086 Calatrava 5089 White Gold / Steam Locomotives |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Patek Philippe 5089G-086 has a white gold case with hinged case back and a dial depicting a steam locomotive in cloisonné enamel enriched with gold or silver leaf.