Patek Philippe - 5089G-129
5089G-129 Calatrava 5089G Morning on the Beach
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5089G-129 (aka: 5089G-129) |
| Name: | 5089G-129 Calatrava 5089G Morning on the Beach |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 6 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Patek Philippe Calatrava 5089G-129 is a limited edition of six pieces created for the 2024 Rare Handcrafts collection. This watch has a White Gold case and a wood marquetry dial depicting a surfer on the beach.