Patek Philippe - 5177G-024
5177G-024 Calatrava 5177G Falcon Head
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5177G-024 (aka: 5177G-024) |
| Name: | 5177G-024 Calatrava 5177G Falcon Head |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2021, the Patek Philippe Calatrava reference 5177G-024 has a White Gold case and a multi-color dial with falcon motif executed in wood marquetry.