Patek Philippe - 5177G-031
5177G-031 Calatrava 5177G Samurai Engaged in Combat
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5177G-031 (aka: 5177G-031) |
| Name: | 5177G-031 Calatrava 5177G Samurai Engaged in Combat |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 6 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Patek Philippe Calatrava 5177G-031 is a limited edition of six pieces created for the 2023 Tokyo Patek Philippe exhibition. This watch has a White Gold case and a cloisonné and paillonné enamel dial enriched with a miniature painting depicting a samurai in combat.