Patek Philippe - 5189G-001
5189G-001 Calatrava 1948 Nations Grand Prix
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5189G-001 (aka: 5189G-001) |
| Name: | 5189G-001 Calatrava 1948 Nations Grand Prix |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 6 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Patek Philippe Calatrava 5189G-001 was launched as part of the 2023 Rare Handcraft collection. This Calatrava has a White Gold case with hobnail bezel and a cloisonné enamel dial with a scene of the 1948 Nations Grand Prix through Geneva's city center.