Patek Philippe - 5522A-001
5522A-001 Calatrava Pilot 5522A
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Calatrava |
| Reference: | 5522A-001 (aka: 5522A-001) |
| Name: | 5522A-001 Calatrava Pilot 5522A |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 600 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in honor of the 2017 Patek Philippe Exhibition, the reference 5522A/001 is a dressed-down version of the 5524G-001, housed in stainless steel.