Patek Philippe - 4675G-001
4675G-001 Multi-Scale Chronograph 4675 White Gold / 175th Anniversary
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Complications |
| Reference: | 4675G-001 (aka: 4675G-001) |
| Name: | 4675G-001 Multi-Scale Chronograph 4675 White Gold / 175th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
71 662 €
Maximum price
91 500 €
Absolute change
0 €
Opening price
90 646 €
Closing price
90 646 €
Relative change
0,00 %
Description
The Patek Philippe Chronograph {WATCH_REF] was introduced in 2014 as part of the brand's 175th anniversary celebrations. The White Gold case measures 37.00mm across, housing the hand-wound caliber CH 28-520. The dial, with 12 diamond baguette hour markers (0.23 ct.) and tachymeter, pulsometer and telemeter scales, is Silver.