Patek Philippe - 5575G-001
5575G-001 World Time Moon 5575 White Gold / 175th Anniversary
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Complications |
| Reference: | 5575G-001 (aka: 5575G-001) |
| Name: | 5575G-001 World Time Moon 5575 White Gold / 175th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1300 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
98 345 €
Maximum price
135 046 €
Absolute change
0 €
Opening price
98 643 €
Closing price
98 643 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced as part of the 175th Commemorative collection and powered by the new caliber 240 HU LU, the Patek Philippe World Time Moon ref. 5575G-001 combines the emblematic World Time complication with the whimsical moonphase display. Apart from this newly added complication, this World Time is also distinguished by its elegantly twisted lugs.