Patek Philippe - 5975G-001
5975G-001 Multi-Scale Chronograph 5975 White Gold / 175th Anniversary
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Complications |
| Reference: | 5975G-001 (aka: 5975G-001) |
| Name: | 5975G-001 Multi-Scale Chronograph 5975 White Gold / 175th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
54 662 €
Maximum price
86 310 €
Absolute change
0 €
Opening price
59 415 €
Closing price
59 415 €
Relative change
0,00 %
Description
The 5975 was released in 2015 as part of Patek's 175 anniversary collection. It was made in red gold, yellow gold and white gold as a limited edition of 400 pieces; the platinum version was made in just 100 pieces. The model shown has a white gold case and an opaline silver dial