Patek Philippe - 5975J-001
5975J-001 Multi-Scale Chronograph 5975 Yellow Gold / 175th Anniversary
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Complications |
| Reference: | 5975J-001 (aka: 5975J-001) |
| Name: | 5975J-001 Multi-Scale Chronograph 5975 Yellow Gold / 175th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
52 422 €
Maximum price
81 166 €
Absolute change
0 €
Opening price
59 504 €
Closing price
59 504 €
Relative change
0,00 %
Description
Part of the 175th Anniversary collection of Patek Philippe, the 5975 features a CH 28-520 stripped down to its bare essentials - nothing but the hours, minutes and seconds counter remain. The dial is adorned with a telemeter, pulsometer and tachymeter. The 5975J-001 features a yellow gold case and an opaline silver dial. It is limited to 400 pieces.