Patek Philippe - 5975P-001
5975P-001 Multi-Scale Chronograph 5975 Platinum / 175th Anniversary
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Complications |
| Reference: | 5975P-001 (aka: 5975P-001) |
| Name: | 5975P-001 Multi-Scale Chronograph 5975 Platinum / 175th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
135 291 €
Maximum price
173 670 €
Absolute change
0 €
Opening price
135 291 €
Closing price
135 291 €
Relative change
0,00 %
Description
The 5975 was launched in 2015 as part of Patek's 175th anniversary collection. It features an automatic chronograph movement stripped to nothing but hours, minutes and a seconds counter. In case of the 5975P-001, this movement is housed in a platinum case with a black dial; it is limited to 100 pieces in platinum.