Patek Philippe - 5975R-001
5975R-001 Multi-Scale Chronograph 5975 Rose Gold / 175th Anniversary
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Complications |
| Reference: | 5975R-001 (aka: 5975R-001) |
| Name: | 5975R-001 Multi-Scale Chronograph 5975 Rose Gold / 175th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
58 586 €
Maximum price
79 782 €
Absolute change
0 €
Opening price
63 673 €
Closing price
63 673 €
Relative change
0,00 %
Description
The Patek 5975R-001 Multi-Scale chronograph was made in just 400 pieces as part of Patek's 175th Anniversary commemorative collection. It features a stripped CH 28-520 caliber made especially for this watch. The dial is adorned with a telemeter, tachymeter and pulsometer scale.