Patek Philippe - 7175R-001
7175R-001 World Time Moon 7175 Rose Gold / 175th Anniversary
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Complications |
| Reference: | 7175R-001 (aka: 7175R-001) |
| Name: | 7175R-001 World Time Moon 7175 Rose Gold / 175th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 450 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Minimum price
97 101 €
Maximum price
104 606 €
Absolute change
0 €
Opening price
97 350 €
Closing price
97 350 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced as part of the 175th Commemorative collection and powered by the new caliber 240 HU LU, the Patek Philippe World Time Moon ref. 7175R-001 combines the emblematic World Time complication with the whimsical moonphase display. Apart from this newly added complication, this World Time is also distinguished by its elegantly twisted lugs.