Patek Philippe - 5959R-001
5959R-001 Split-Seconds Chronograph 5959 Rose Gold / Black
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Grand Complications |
| Reference: | 5959R-001 (aka: 5959R-001) |
| Name: | 5959R-001 Split-Seconds Chronograph 5959 Rose Gold / Black |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.20 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
At 33mm, the Patek 5959P is a discrete pleasure. Small in diameter but grandiose in terms of movement: cal. CHR 27-525 is one of the thinnest column wheel chronographs ever made, features a split-seconds complication and is Patek's first in-house chronograph movement. The 5959R-001, introduced at BaselWorld 2016, features a rose gold case and a black dial.