Patek Philippe - 7059R-001
7059R-001 Split-Seconds Chronograph 7059 Rose Gold
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Grand Complications |
| Reference: | 7059R-001 (aka: 7059R-001) |
| Name: | 7059R-001 Split-Seconds Chronograph 7059 Rose Gold |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.20 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Introduced in 2011, the 7059R-001 features Patek's stunning CHR 27-525 movement in a delicate women's watch. Notably, at 33.2mm, it is 0.2mm larger than the men's 5959. The rose gold case features a bezel and caseback both set with diamonds, totalling 1.12 ct.