Patek Philippe - 3700/1A
3700/1A Nautilus 3700
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Nautilus |
| Reference: | 3700/1A (aka: 3700/1A) |
| Name: | 3700/1A Nautilus 3700 |
| Produced: | 1976 |
| Produced: | 1982 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Patek Philippe 3700/1A was the first Nautilus. It was designed by Gerald Genta and introduced at the Basel fair in 1976. At the time of its introduction, it was one of the most expensive stainless steel watches one could buy. The 3700/1 was available from 1976 to 1982. It was replaced by the 3700/11, which was available from 1982 to 1990.