Patek Philippe - 4910/10A T
4910/10A T Twenty~4 4910 Tiffany Stainless Steel / White
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Family: | Twenty~4 |
| Reference: | 4910/10A T (aka: 4910/10A T) |
| Name: | 4910/10A T Twenty~4 4910 Tiffany Stainless Steel / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 25.10 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Patek Philippe launched the ladies’ Twenty-4® collection in 1999. Today, the Twenty-4® remains the epitome of timeless chic; its sleek and refined design is always a refreshing reminder that at Patek Philippe tradition and innovation are inseparable. The present watch is an example of a piece customized for the Tiffany & Co jewelers chain. It has the name of the famous jeweler stamped on the dial at 6:00.