Pinion - PU01
PU01 Pure Stainless Steel LE
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Pinion Pure is a limited edition of 50 (100?) pieces introduced in 2014. It features a stainless steel case and a black dial with silver sub dial for the seconds.