Pinion - PU21
PU21 Pure GG
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Pinion Pure GG was introduced in 2016. It features a DLC-coated case and a green dial with silver sub dial for the small seconds.