Prim - 105-005-487-00-1
105-005-487-00-1 Orlík 38 Small Seconds Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Prim |
|---|---|
| Family: | Sport |
| Reference: | 105-005-487-00-1 (aka: 105-005-487-00-1) |
| Name: | 105-005-487-00-1 Orlík 38 Small Seconds Stainless Steel / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Prim Orlík 38 Small Seconds is a watch inspired by the original Orlík of the 1960's. It features a stainless steel case of 38mm (49mm lug-to-lug) with see-through case back, which houses the self-winding caliber 105.