Rado - R32127162
R32127162 HyperChrome Captain Cook 43 Ceramic - Rose Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Rado |
|---|---|
| Family: | Captain Cook |
| Reference: | R32127162 (aka: R32127162) |
| Name: | R32127162 HyperChrome Captain Cook 43 Ceramic - Rose Gold / Black / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Rado Captain Cook ref. R32127162 was has a ceramic and rose gold plated stainless steel case (43.00mm) paired with a black tinted sapphire crystal dial and a ceramic bezel insert. Inside ticks the self-winding caliber C07.631. It is fitted with a bracelet in a mix of ceramics and PVD-coated titanium.