Rado - R32500013
R32500013 HyperChrome Captain Cook 37 White / Bracelet
| Brand: | Rado |
|---|---|
| Family: | Captain Cook |
| Reference: | R32500013 (aka: R32500013) |
| Name: | R32500013 HyperChrome Captain Cook 37 White / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Rado Captain Cook R32500013 has a stainless steel case with a diameter of 37.3mm. Both the dial as well as the ceramic bezel insert are White. Inside ticks the self-winding caliber C07.611.