Rado - R32500153
R32500153 HyperChrome Captain Cook 37 Black / Bracelet
| Brand: | Rado |
|---|---|
| Family: | Captain Cook |
| Reference: | R32500153 (aka: R32500153) |
| Name: | R32500153 HyperChrome Captain Cook 37 Black / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Rado HyperChrome Captain Cook R32500153 was introduced in 2017. It features a stainless steel case and a black ceramic bezel insert. The dial is black. This version is fitted with a stainless steel / titanium bracelet.