Rado - R32500305
R32500305 HyperChrome Captain Cook 37 Brown / Strap
| Brand: | Rado |
|---|---|
| Family: | Captain Cook |
| Reference: | R32500305 (aka: R32500305) |
| Name: | R32500305 HyperChrome Captain Cook 37 Brown / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1962 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Rado HyperChrome Captain Cook R32500305 was introduced in 2017. It features a stainless steel case and a black ceramic bezel insert. The dial is brown.