Rado - R32500315
R32500315 HyperChrome Captain Cook 37 Brown / Calf
| Brand: | Rado |
|---|---|
| Family: | Captain Cook |
| Reference: | R32500315 (aka: R32500315) |
| Name: | R32500315 HyperChrome Captain Cook 37 Brown / Calf |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1962 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Rado Captain Cook ref. R32500315 is a limited edition of 1962 pieces. It features a brown dial paired with a black ceramic bezel insert. It is delivered with a leather strap, a NATO strap, and a stainless steel bracelet.