Ralph Lauren - RLR0250702
RLR0250702 Safari 39mm Chronometer Aged Steel / Khaki
| Brand: | Ralph Lauren |
|---|---|
| Family: | Safari |
| Reference: | RLR0250702 (aka: RLR0250702) |
| Name: | RLR0250702 Safari 39mm Chronometer Aged Steel / Khaki |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.70 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Ralph Lauren Safari RLR0250702 features a stainless steel case with gunmetal finish measuring 38.7mm, paired with a khaki dial and brown alligator strap. It is powered by the Sellita-based RL300-1 movement, which for this watch is chronometer-certified.