Ralph Lauren - RLR0210000
RLR0210000 Sporting 45mm World Time Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Ralph Lauren |
|---|---|
| Family: | Sporting |
| Reference: | RLR0210000 (aka: RLR0210000) |
| Name: | RLR0210000 Sporting 45mm World Time Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.80 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Ralph Lauren Sporting 45mm World Time RLR0210000 was introduced in 2012. Previously available in either white or rose gold, this version sports a stainless steel case. It's 'World Time' movement is made by Jaeger-LeCoultre, and notwithstanding its name it's capable of showing the time in two time zones simultaneously; the time zone can be changed by engaging the push button at 10:00.