Ralph Lauren - RLR0211700
RLR0211700 Sporting 45mm World Time Rose Gold / Silver
| Brand: | Ralph Lauren |
|---|---|
| Family: | Sporting |
| Reference: | RLR0211700 (aka: RLR0211700) |
| Name: | RLR0211700 Sporting 45mm World Time Rose Gold / Silver |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.80 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Ralph Lauren Sporting 45mm World Time RLR0211700 has a rose gold case of 44.8mm, housing the self-winding RL939 movement made by Jaeger-LeCoultre. Its silver dial is adorned with black Roman numerals.