Ralph Lauren - RLR0220706
RLR0220706 Sporting 45mm Chronometer Steel / Black
| Brand: | Ralph Lauren |
|---|---|
| Family: | Sporting |
| Reference: | RLR0220706 (aka: RLR0220706) |
| Name: | RLR0220706 Sporting 45mm Chronometer Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.80 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Ralph Lauren Sporting RLR0220706 sports a stainless steel case of 44.8mm paired with a black dial with Roman numerals. It is powered by the self-winding caliber RL366.