Ralph Lauren - RLR0250700
RLR0250700 Sporting 39mm Chronometer Steel / Black
| Brand: | Ralph Lauren |
|---|---|
| Family: | Sporting |
| Reference: | RLR0250700 (aka: RLR0250700) |
| Name: | RLR0250700 Sporting 39mm Chronometer Steel / Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.70 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Ralph Lauren Sporting RLR0250700 was introduced in 2014. At 39mm, it is smaller than previous offerings. The case is done in stainless steel and paired with a black dial with Roman numerals. Time is indicated through a set of Breguet-style hands.