Ressence - Type 1CH
Type 1CH Type 1 Champagne
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 10.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Ressence Type 1 was introduced at BaselWorld 2014 as a re-imagined and refined version of the original Type 1001 concept. Time is indicated through the brand's signature 'Ressence Orbital Convex System', which sees traditional hands replaced by a complex yet intuitive system of turning discs. Thanks to its reasonable dimensions, the Type 1 is one of the more conservative offerings from Ressence, adding a touch of elegance to an intrinsically instrumental design. The Type 1CH has a titanium case and a champagne dial. It is fitted with a a grey/brown alligator leather strap.