Ressence - Type 3BB
Type 3BB Type 3 Black Black
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Ressence Type 3 was introduced at BaselWorld 2013. Its case, movement and dial are a perfect symbiosis, taking the brand's original Type 1001 concept to the next level through an innovative and unseen approach. The movement of the Type 3 uses Ressence's signature Ressence Orbital Convex System to indicate time through number of revolving discs. The dial part however is oil-filled, while the movement sits in a separate, sealed chamber, and power is transmitted from the latter to the former by means of magnets. The case furthermore holds seven bellows to compensate for oil volume changes due to temperature variations. The Type 3BB features a titanium case and a black dial. It is fitted with a black Barenia leather strap.