Rolex - 50505-0020
50505-0020 Cellini Time Everose / White / Alligator Brown
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Cellini |
| Reference: | 50505-0020 (aka: 50505-0020) |
| Name: | 50505-0020 Cellini Time Everose / White / Alligator Brown |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
10 339 €
Maximum price
14 628 €
Absolute change
0 €
Opening price
13 000 €
Closing price
13 000 €
Relative change
0,00 %
Description
The Cellini Time models are the quintessential expression of a watchmaking classic, the guardian of hours, minutes and seconds. All the new Cellini models feature a high-precision self-winding mechanical movement, certified as a chronometer and entirely manufactured by Rolex. In the purest traditional style, these watches are available only with shiny black or brown alligator leather straps stitched, remborded and with an 18 ct gold buckle; a fitting reward for the sheer elegance of a gentleman. The Cellini Time model is offered in four versions: with a black or white lacquered dial, and with a 39 mm case in a choice of 18 ct white or Everose gold. It is fitted on a remborded and stitched alligator leather strap with large scales, in shiny black or brown depending on the model, with an 18 ct gold buckle matching the gold of the case.