Rolex - 50515-0010
50515-0010 Cellini Date Everose / Black / Alligator
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Cellini |
| Reference: | 50515-0010 (aka: 50515-0010) |
| Name: | 50515-0010 Cellini Date Everose / Black / Alligator |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
12 695 €
Maximum price
17 673 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 715 €
Closing price
12 715 €
Relative change
0,00 %
Description
The Cellini Date models add a date function via a hand on a small sub‑dial, blending practicality and elegance. All the new Cellini models feature a high-precision self-winding mechanical movement, certified as a chronometer and entirely manufactured by Rolex. In the purest traditional style, these watches are available only with shiny black or brown alligator leather straps stitched, remborded and with an 18 ct gold buckle; a fitting reward for the sheer elegance of a gentleman. The Cellini Date model is offered in four versions: with a black or silver dial featuring a “rayon flammé de la gloire” guilloche motif, and with a 39 mm case in a choice of 18 ct white or Everose gold. It is fitted on a remborded and stitched alligator leather strap with large scales, in shiny black or brown depending on the model, and with an 18 ct gold buckle matching the gold of the case.