Rolex - 50525-0010
50525-0010 Cellini Dual Time Everose / Black / Alligator Brown
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Cellini |
| Reference: | 50525-0010 (aka: 50525-0010) |
| Name: | 50525-0010 Cellini Dual Time Everose / Black / Alligator Brown |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
13 053 €
Maximum price
18 487 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 504 €
Closing price
14 504 €
Relative change
0,00 %
Description
The Cellini Dual Time models indicate the time in two time zones simultaneously and feature an elegant sun and moon day/night indicator in an aperture on the sub-dial for the second time zone. All the new Cellini models feature a high-precision self-winding mechanical movement, certified as a chronometer and entirely manufactured by Rolex. In the purest traditional style, these watches are available only with shiny black or brown alligator leather straps stitched, remborded and with an 18 ct gold buckle; a fitting reward for the sheer elegance of a gentleman. The Cellini Dual Time model is offered in four versions: with a black or silver dial featuring a “rayon flammé de la gloire” guilloche motif, and with a 39 mm case in a choice of 18 ct white or Everose gold. It is mounted on an alligator leather strap with large scales, remborded and stitched, in shiny black or brown depending on the model, and fitted with an 18 ct gold buckle matching the gold of the case.